Co to jest Steam Deck?

Mamy do czynienia z przenośną konsolą, która zarówno w swoim oprogramowaniu, jak i sprzęcie jest technicznie komputerem. Steam Deck firmy Valve posiada wiele funkcji, które dają nam różne możliwości, o czym przekonamy się poniżej. Jego cena jest jednak znacznie wyższa niż innych opcji, takich jak Nintendo Switch. Konkretnie znajdziemy trzy wersje z różną pamięcią masową: 64, 256 i 512 GB. I cena każdego urządzenia przekracza 2000 złotych. Co jednak ma do zaoferowania ta przenośna konsola?

Co to jest Steam Deck?

Jest to przenośna konsola, którą postanowiono wprowadzić na rynek z myślą o możliwości podłączenia jej zarówno do telewizora, jak i monitora PC. W ten sposób można grać we wszystkie rodzaje gier ze Steam (o platformie Steam przeczytasz w https://centrumgry.pl), platformy gier wideo firmy Valve.

Na konsoli można zainstalować, nie tylko gry, które mamy na jej platformie lub które zamierzamy kupić, ale także istnieje możliwość posiadania modów, a nawet, możliwość posiadania aplikacji takich jak Xbox Game Pass. Konsola posiada własny system operacyjny, Steam 3.0 dla przenośnych gier, oraz KDE Plasma dla wersji desktopowej.

Główne zalety i zastosowania

Jedną z jego głównych zalet jest fakt posiadania w każdej chwili pod ręką komputera, za pomocą którego możemy grać we wszystkie gry wideo dostępne na Steamie. Konsola posiada baterię, która może nam zaoferować od 2 do 8 godzin rozgrywki.

A co najlepsze, system operacyjny Steam 3.0 pozwoli nam cieszyć się wszystkimi opcjami, jakie znajdziemy w programie na PC, takimi jak czaty, społeczności, mody… A dodatkowo można rozpocząć rozgrywkę w dowolną grę na komputerze, a następnie kontynuować zabawę na Steam Deck.

Warto zaznaczyć, że po podłączeniu Steam Deck do telewizora lub monitora PC, ta przenośna konsola stanie się zupełnie tradycyjnym komputerem, a wszystko za sprawą systemu operacyjnego Plasma OS w KDE. Można podłączyć mysz i klawiaturę, aby uzyskać wrażenia jak z komputera. I cały czas należy pamiętać, że połączenie z innymi wyświetlaczami odbywa się przez USB-C ze wsparciem dla DisplayPort 1.4, dzięki któremu można przejść do 4K przy 120 Hz lub 8K przy 60 Hz.

Wreszcie, będąc przenośną konsolą, która jest jakby pecetem, prawda jest taka, żeoferuje kilka możliwości, takich jak fakt zainstalowania dowolnej gry wideo lub programu, a także pozwala skonfigurować różne aspekty, których inne konsole nie oferują.

Poprzedni post Czy naprawdę warto kupić słuchawki gamingowe?